Xiamen Hee Industrial Belt Co., Ltd. is one of the most professional manufacturers and suppliers of matt pvc black flat conveyor belt for printing blankets/airport logistic pbr-b30/0 in China. With abundant experience, we warmly welcome you to buy high quality matt pvc black flat conveyor belt for printing blankets/airport logistic pbr-b30/0 at competitive price from our factory.
Shop from professional PVK Logistic Belt manufacturers and suppliers in China for black pvk wear resistant conveyor belt for logistic sorting system machine at xinbexbelting.com. Be free to buy high quality and durable products from our factory.
(Product type)PBR-B30/O
Technical belt data sheet:
3mm matt pvc black flat conveyor belt for printing blankets/airport logistic PBR-B30/0
1. material: PVC
2. color: black
3. surface: PVC
4. thickness:3.0mm
PRODUCT CONSTRUCTION
Number of fabric: 2 layer
Color: blue
Number of fiber: 2 layer
Surface Material: PVC
Fiber lining:Polyester,with lateral stability
TECHNICAL DATA
Total thickness(mm): 3.0mm
Weight(Kg/M2): 3.2kgs
Maximum production width(mm): 2000-3000
Maximum tension(N/mm): 6
Minimum Pulley Diameter: 60
Temperature article(°C): -10/+80
Lateral stability:Yes
| (General information) | |
| (product group) | process and conveyor belting |
| (Market segment) | Light industry such as electronics, printing,packing,food,etc |
| (Belt support) | (Rollers)(Flat) |
| (Technical data) | |
| (Belt thickness) | 3.0mm |
| (Weight) | 3.2kg/㎡ |
| (Force at 1% elongation) | 10N/mm |
| (Hardness topside) | 80A |
| (Thickness top cover) | 0.8mm |
| (Ambient temperature) | -10℃ to 80℃ |
| (Min pulley diameter flexxing) | 50mm |
| (Standard belt width) | 2000mm |
| (Maximum belt width) | 3000mm |
![]() | ![]() |
Note
The above data is all in the standard conditions (temperature 23 humidity 50%). The results obtained through laboratory tests are not necessarily the same as the actual use of the product, so the data is only for the examination
Shipping
1. Free sample available
3. Production Time: 1-7days
4. Port of shipment: Xiamen Port,China.
Payment Terms
1. Payment: T/T; Western Union;Paypal etc.
2. Package: PE foam with box to protect ,or as customized
Why Choose Us?
Best Quality & Price .
1. Xiamen Xinbex Factory&Tread Belt co.,LTD is a leading manufacturer&exporter of various Conveyor Belts, Transmission Belt, Timing Belt etc..
2. Specialized in belt industry from 1998, the products pass the SGS test.
3. 100% QC inspection Before Shipment.
4. Welcome custom size. We can production according to your drawing or request.
Hot Tags: matt pvc black flat conveyor belt for printing blankets/airport logistic pbr-b30/0, China, manufacturers, suppliers, factory, buy










