Xiamen Hee Industrial Belt Co., Ltd. is one of the most professional manufacturers and suppliers of white high quality fabric conveyor belt in China. With abundant experience, we warmly welcome you to buy high quality white high quality fabric conveyor belt at competitive price from our factory.
(Product type)UC-WV55/MC
Technical belt data sheet
| (General information) | |
| (product group) | process and conveyor belting |
| (Market segment) | electronics , printing ,logistics etc. |
| (Belt support) | (Rollers)(Flat) |
| (Belt construction) | |||
| (Coating material) | PU | (Layers) | 4 |
| (Fabric tension laner) | (Polyester) | (Layers) | 3 |
| (Topside) | PVC | (Color) | (White) |
| (Surface detail) | matt | ||
| (Bottomside) | diamond | ||
| (Characteristics) | |
| (Foodgrade) | YES |
| (Antistatic) | YES |
| (Oil resistant) | YES |
| (High cutting resistant) | YES |
| (Flame retardant) | NO |
| (Antistatic) | YES |
| (Technical data) | |
| (Belt thickness) | 5.5mm |
| (Weight) | 6.2kg/m² |
| (Force at 1% elongation) | 18N/mm |
| (Hardness topside) | 90A |
| (Thickness top cover) | 1.8mm |
| (work temperature) | –15℃ to 80℃ |
| (Min.pulley diameter flexxing) | 80mm |
| (Standard belt width) | 2000mm |
| (Maximum belt width) | 4000mm |
![]() | ![]() |
Note
The above data is all in the standard conditions (temperature 23 humidity 50%). The results obtained through laboratory tests are not necessarily the same as the actual use of the product, so the data is only for the examination
Customized
Thickness | 0.8-120mm |
Width | ≤3400mm |
Material | PVC/PU |
Color | Green, white, petrol green, black, grey, dark grey, dark green, sky blue, orange, yellow, transparent, etc.(According to you inquiry) |
Pattern | |
No. of Plies | 1ply, 2plies, 3plies, 4plies, and so on |
Coating's Feature | Antistatic, thicker, harder, deeper, softer, fire-resistant, oil-resitant, cold-resistant,abrasion-resistant, etc. |
Fabric's Feature | Flexible, kevlai, felt, low-noise,cotton |
Hot Tags: white high quality fabric conveyor belt, China, manufacturers, suppliers, factory, buy, belt food, converse belt, conveyor belt applications, conveyor belt sales, food belts, pu belt












