Xiamen Hee Industrial Belt Co., Ltd. is one of the most professional manufacturers and suppliers of pvc white food grade conveyor belts in China. With abundant experience, we warmly welcome you to buy high quality pvc white food grade conveyor belts at competitive price from our factory.
(Product type)PB-W20
Technical belt data sheet
| Product Name | PVC White Food Grade Herringbone Cleats bar inclined Conveyor Belt | ||
| Item | PB-W20 | Customized | Yes |
| Brand | XINBEX | Material | PVC |
| Type | PVC conveyor belt with cleats | Pattern | shiny |
| Thickness(mm) | 2.0mm | Number of Layer | 2 |
| Belt width(mm) | 3000mm | Weight(g/㎡) | 2.5kgs |
| Color | white | Mini Pulley Diameter(mm) | 40 |
| Temperature(℃) | -10/+80 | Tensile for 1% Elongation(N/mm) | 10 |
| Working condition | common conveying.inclined conveying | ||
| Feature | Lateral Stability.food grade.oil resistance | ||
| Applications | Food industry | ||
| Special procssing | cleats glued | ||
| (General information) | |
| (product group) | process and conveyor belting |
| (Market segment) | Light industry such as electronics , printing , packaging , food , etc . |
| (Belt support) | (Rollers)(Flat) |
| (Belt construction) | |||
| (Coating material) | PVC | (Layers) | 2 |
| (Fabric tension laner) | (Polyester) | (Layers) | 2 |
| (Topside) | PVC | (Color) | (White) |
| (Surface detail) | Glossy | ||
| (Bottomside) | Polyester | ||
| (Characteristics) | |
| (Foodgrade) | Yes |
| (oil-resistance) | Yes |
| (Water retardant) | Yes |
| (wear resistant) | Yes |
| (Antistatic) | Yes |
| (Technical data) | |
| (Belt thickness) | 2.0mm |
| (Weight) | 2.4kg/m² |
| (Pull at 1% elongation) | 9N/mm |
| (Hardness topside) | 80A |
| (Thickness top cover) | 0.4mm |
| (Ambient temperature) | –10℃ to 80℃ |
| (Min.pulley diameter flexxing) | 30mm |
| (Standard belt width) | 2000mm |
| (Maximum belt width) | 3400MM |
Note
The above data is all in the standard conditions (temperature 23 humidity 50%). The results obtained through laboratory tests are not necessarily the same as the actual use of the product, so the data is only for the examination
Customized
Thickness | 0.8-120mm |
Width | ≤3400mm |
Material | PVC/PU |
Color | Green, white, petrol green, black, grey, dark grey, dark green, sky blue, orange, yellow, transparent, etc.(According to you inquiry) |
Pattern | |
No. of Plies | 1ply, 2plies, 3plies, 4plies, and so on |
Coating's Feature | Antistatic, thicker, harder, deeper, softer, fire-resistant, oil-resitant, cold-resistant,abrasion-resistant, etc. |
Fabric's Feature | Flexible, kevlai, felt, low-noise,cotton |
Hot Tags: pvc white food grade conveyor belts, China, manufacturers, suppliers, factory, buy, belt for treadmill, conveyor belt airport, incline conveyor belt, rough top belting, treadmill belts, treadmill running belts








