Xiamen Hee Industrial Belt Co., Ltd. is one of the most professional manufacturers and suppliers of 3.0mm pvc black conveyor belt in China. With abundant experience, we warmly welcome you to buy high quality 3.0mm pvc black conveyor belt at competitive price from our factory.
3mm matt pvc black flat conveyor belt for printing blankets/airport logistic PBR-B30/0
1. material: PVC
2. color: black
3. surface: PVC
4. thickness:3.0mm
PRODUCT CONSTRUCTION
Number of fabric: 2 layer
Color: blue
Number of fiber: 2 layer
Surface Material: PVC
Fiber lining:Polyester,with lateral stability
TECHNICAL DATA
Total thickness(mm): 3.0mm
Weight(Kg/M2): 3.2kgs
Maximum production width(mm): 2000-3000
Maximum tension(N/mm): 6
Minimum Pulley Diameter: 60
Temperature article(°C): -10/+80
Lateral stability:Yes
(Product type) PBR-B30/0
Technical belt data sheet
| (General information) | |
| (product group) | process and conveyor belting |
| (Market segment) | Light industry such as electronics , printing , packaging , food , etc . |
| (Belt support) | (Rollers)(Flat) |
| (Belt construction) | |||
| (Coating material) | PVC | (Layers) | 2 |
| (Fabric tension laner) | (Polyester) | (Layers) | 2 |
| (Topside) | PVC | (Color) | (Black) |
| (Surface detail) | matt | ||
| (Bottomside) | (Polyester) | ||
| (Technical data) | |
| (Belt thickness) | 3.0mm |
| (Weight) | 3.2kg/m² |
| (Force at 1% elongation) | 10N/mm |
| (Hardness topside) | 80A |
| (Thickness top cover) | 0.8mm |
| (Ambient temperature) | –10℃ to 80℃ |
| (Min.pulley diameter flexxing) | 50mm |
| (Standard belt width) | 2000mm |
| (Maximum belt width) | 3000mm |
Note
The above data is all in the standard conditions (temperature 23 humidity 50%). The results obtained through laboratory tests are not necessarily the same as the actual use of the product, so the data is only for the examination
Customized
Thickness | 0.8-120mm |
Width | ≤3400mm |
Material | PVC/PU |
Color | Green, white, petrol green, black, grey, dark grey, dark green, sky blue, orange, yellow, transparent, etc.(According to you inquiry) |
Pattern | |
No. of Plies | 1ply, 2plies, 3plies, 4plies, and so on |
Coating's Feature | Antistatic, thicker, harder, deeper, softer, fire-resistant, oil-resitant, cold-resistant,abrasion-resistant, etc. |
Fabric's Feature | Flexible, kevlai, felt, low-noise,cotton |
Hot Tags: 3.0mm pvc black conveyor belt, China, manufacturers, suppliers, factory, buy, belt for conveyor, convayer belts, conveyor belt pvc, conveyor belt types, green conveyor belt, matt conveyor belt








