Xiamen Hee Industrial Belt Co., Ltd. is one of the most professional manufacturers and suppliers of printed logo treadmill belt in China. With abundant experience, we warmly welcome you to buy high quality printed logo treadmill belt at competitive price from our factory.
Product detailed parameters: treadmill with pattern black
Application industry: sports and fitness industry and other transportation industries
Product material: black PVC diamond pattern two cloth two plastic treadmill belt

Because the conveyor belt is a customized product, it is affected by factors such as length, width, thickness, and processing method. The price is not the same. Please contact customer service for details.
Product parameters
| Product name | Diamond pattern running belt |
| structure | One cloth and one glue |
| thickness | 1.4mm |
| color | black |
| weight | 1.4kg/m² |
| Surface hardness | 70 |
| 1% extended | 5N/m |
| Minimum roller | 20mm |
| Operating temperature | -10/+80 |
| Maximum production width | 2000mm |
| Delivery method | Roller & plate |
| characteristic | Lateral stability |
In general, business running belts are mostly dark-colored (black-based), and home running belts are more selective, depending on consumer demand.
Product display

The treadmill belt offers a choice of colors and a variety of textures, in addition to the usual diamond patterns, as well as fine grass, tire prints, golf patterns, etc.

product details
The glue is overlapped with the cloth layer to make it last longer and the thickness can be customized.
Surface diamond pattern, wear-resistant anti-slip
Industrial polyester has large bra, strong lateral stability
Hot-melt toothed joint, excellent stability and stability
The details are not afraid to enlarge, because of the strength, it will be more professional.


Running test

Hot Tags: printed logo treadmill belt, China, manufacturers, suppliers, factory, buy, belt for conveyor, green conveyor belt, incline conveyor belt, loading belt conveyor, rough top conveyor belt, treadmill belt








